GÖRDÜĞÜNÜZ RÜYALARIN ANLAMLARI

İslami Rüya Tabirleri - Diyanet Ruya Yorumları İLE SİZİNLE!

Burçların Doğruluğu

Bazı kesimler dikkate almasa da burçların insanların  karakteri üzerindeki etkilerine birçok kişi inanıyor. Peki ama bu kavramın hayatımızda belirleyici bir yeri olabilir mi? Fal baktırmaktan farkı ve dinimizdeki yeri ne?
Burçların pek çok kişinin hayatında önemli bir yeri olduğunu görmek için fazla uzaklara gitmeye gerek yok aslında. Televizyondaki evlilik programlarında astrologların bir köşede oturarak yaptığı yorumlar, durumu yeteri kadar gözler önüne seriyor. Gerçekte mesele bundan da ibaret değil. Kurumsal faaliyette bulunan pek çok şirket dahi eleman alımında özellikle de çalışma grubu oluştururken, başvuran kişilerin burcunu da dikkate alıyor. Astroloji düşkünü anne ve babalar da işin içine girince, kimi zaman doğacak bebeklerinin bile burcunu daha önceden belirlenmiş oluyor ya da sezaryenle gerçekleşen doğumlarda ebeveynler, 3-5 gün daha bekleyerek, diğer burç bundan daha iyiymiş diyebiliyor.
Kimileri ise mantığa aykırı bulup safsatadan yola çıksa da, kimilerinin ise hayati kararlarında bile dikkate aldığı bir konu burçlar.
Peki Osmanlı zamanında yıldız name adıyla da bilinen, pek çok İslam âlimininde yazmış olduğu eserlerinde de bahsi geçen burçlara, Kur’an’da nasıl yer veriliyor? Faldan farklı olarak astroloji ve astronomideki yeri ne? Bunlardan daha da önemlisi ise, alacağımız kararlarda burçlar bize bir yol gösterici olabilir mi?

Kur’an Kerim’de geçiyor ama

Gökyüzüne, yıldızlara ve gök cisimlerine Kur’an’da çok kere bahsediliyor. Burçlar’dan ise ‘Buruc’ adı altında toplam dört yerde konu ediliyor. Aynı zamanda Kur’anı Kerimde  ‘gökyüzünün burçlarına yemin’le başlayan 85’inci surenin de adı olan ‘Burç’u,  islam tefsircilerin çoğu, ayetlerdeki adı geçen burç kelimesinin astronomideki karşılığının ‘takımyıldızı’ olarak yorumlamışlardır.

Sadece 12 tip insan yoktur

Fal ve kehanetten ayrı tutulduğunda , bir yorum dalı olarak da adlandırılan astroloji, yıldızların, galaksilerin, takım yıldızlarının yahut gezegenlerin hareketleriyle insan kişiliği, insan karakteri ve insan davranışları arasındaki ilişkiyi ve karakterlerin birbirleriyle olan uyum derecesini yorumluyor. Doğumların veya önemli arz eden olayların ortaya çıkış tarihine göre insanları sınıflara ayırıyor. Kişilerin karakter yapılarını doğdukları tarihlere göre çözmeye çalışıyor. Fakat bunu dünyada yalnızca 12 tip insan var şeklinde düşünmemek gerekiyor. Nitekim kişilerin karakter üzerindeki tek belirleyici  olan şeyin doğum tarihi olmadığı gibi, yaşadığı  sosyal ve fiziki çevre, aile, yaşanmışlıklar gibi daha da sayılabilecek pek çok faktör, karakter oluşumu üzerinde belirleyici oluyor.

 

Reklam Alanı