GÖRDÜĞÜNÜZ RÜYALARIN ANLAMLARI

İslami Rüya Tabirleri - Diyanet Ruya Yorumları İLE SİZİNLE!

Burçların Doğruluğu

Bazı kesimler dikkate almasa da burçların insanların  karakteri üzerindeki etkilerine birçok kişi inanıyor. Peki ama bu kavramın hayatımızda belirleyici bir yeri olabilir mi? Fal baktırmaktan farkı ve dinimizdeki yeri ne?
Burçların pek çok kişinin hayatında önemli bir yeri olduğunu görmek için fazla uzaklara gitmeye gerek yok aslında. Televizyondaki evlilik programlarında astrologların bir köşede oturarak yaptığı yorumlar, durumu yeteri kadar gözler önüne seriyor. Gerçekte mesele bundan da ibaret değil. Kurumsal faaliyette bulunan pek çok şirket dahi alacakları eleman  özellikle de çalışma grubu oluştururken, başvuran bulunan kişilerin burcunu da göz önüne  alıyor. Astroloji düşkün olan  anne ve babalar da işin içine girince, kimi zaman doğacak olan bebeklerinin bile burcunu daha önceden belirlenmiş oluyor ya da sezaryen ile dünyaya gelen doğumlarda ebeveynler, 3-5 gün daha bekleyerek, sonraki burç bundan daha iyiymiş diyebiliyor.
Kimileri ise mantık dışı bulup safsatadan yola çıksa da, kimisinin de hayati kararlarında bile dikkate aldığı bir konu burçlar.
Peki Osmanlı zamanında yıldız name adıyla da bilinen, pek çok İslam âlimininde yazmış olduğu eserlerinde de bahsi geçen burçlara, Kur’an’da nasıl yer veriliyor? Faldan farklı olarak astroloji ve astronomideki yeri ne? Bunlardan daha da önemlisi ise, alacağımız kararlarda burçlar bize bir yol gösterici olabilir mi?

Kur’an Kerim’de geçiyor ama

Gökyüzüne, yıldızlara ve gök cisimlerine Kur’an’da çok kere bahsediliyor. Burçlar’dan ise ‘Buruc’ adı altında toplam dört yerde konu ediliyor. Aynı zamanda Kur’anı Kerimde  ‘gökyüzünün burçlarına yemin’le başlayan 85’inci surenin de adı olan ‘Burç’u,  islam tefsircilerin çoğu, ayetlerdeki adı geçen burç kelimesinden astronomideki karşılığının ‘takımyıldızı’ olarak işaret etmişlerdir.

Yer Yüzünde Sadece 12 tip insan yoktur

Fal ve kehanetten ayrı tutulduğunda , bir yorum dalı olarak da adlandırılan astroloji, yıldızların, galaksilerin, takım yıldızlarının veya gezegenlerin etmiş olduğu hareketleriyle insan kişiliği, insan karakteri ve insan davranışları arasındaki ilişkiyi ve karakterlerin birbirleriyle olan uyum derecesini yorumluyor. Kişilerin karakter yapılarını doğdukları tarihlere göre çözmeye çalışıyor. Fakat bunu dünyada yalnızca 12 tip insan var şeklinde düşünmemek gerekiyor. Nitekim kişilerin karakter üzerindeki tek belirleyici  olan şeyin doğum tarihi olmadığı gibi, yaşadığı  sosyal ve fiziki çevre, aile, yaşanmışlıklar gibi daha da sayılabilecek pek çok faktör, karakter oluşumu üzerinde belirleyici oluyor.

 

Reklam Alanı